Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Серік Нұртуған |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 7 |
13.04.22.ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
|
Амандасу 1.2.3 саналу арқылы 3- топқа бөлемін Ой шақыру «Қашқарияға сапар» бейне баян тамашалайды Сұрақтар: Бұл бейненің сабаққа қатысы қандай? Қашқария десек біз кім туралы айтуымыз керек ? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру Мұғалім: Шоқан Уалиханов туралы ақпарттар айтып Шоқанның сапары жайлы картаны таныстырамын |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Пікір арқылы» |
Презентация. Белсенді тақта , неутбук,оқулық, Бейне баян
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім
|
1-тапсырма: Шоқан Уалиханов туралы жалпы ақпарат алу үшін оқушылар бейне баянды көріп, төмендегі кестені толтырады. (Топтық жұмыс)
2-тапсырма. Топтық жұмыс Мәтінді оқу
2-топ: Қашқарияға жасаған сапары
«Борт журналы»
3-тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ. Кестемен жұмыс
2-топ. Шоқанның Қашқарияға сапары SWOT-талдау
4-тапсырма. Неге Шоқан Уәлихановты қазақтың алғашқы ғалымы деп атады?
Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » Екінші сөйлем «Мен оның себебін былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ....
|
Дескриптор: Оқушылар бейне роликтен көрген білімдерін кестеге сұрақтар бойынша жазады
Оқушылар әр топқа берілген мәтіндерді оқиды
Мәтінді қолдана отырып кестені толтырады
Шоқанның Қашқарияға сапарын нақты дәлелдермен анықтап, талдайды
Мәтіннен жылдарды тауып оқиғаларды жазады
Шоқан Уәлихановты қазақтың алғашқы ғалымы деп неге атады? Сұраққа оқушылар өз ойын жазыпсебептері мен дәлелдерін келтіріп жазады
|
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Мадақтау »
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
ҚБ «Көршіңе тілек»
|
8 сынып. Қазақстан тарихы..
Белсенді тақта ,слайд А4 қағаздар
8 сынып. Қазақстан тарихы.. 166-168 беттер Белсенді тақта
Белсенді тақта, слайт,қосымша мәтіндер А3 қағазы
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту
Үйге тапсырма
|
5. Сабақты қорытындылау. Тест. Кім жылдам 10-балл 1.Шоқанның шын аты кім? (1) 2. Шоқан қай жылы дүниеге келді? (1) 3.Шоқанның арғы атасы (2)
Параграф 56 оқу, 166-168. Қызықты ақпарат іздеу Шоқан Уалиханов жайлы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
ҚБ «Ең үздік жауап» |
Жеке ақ қағаздыр
|
||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
«Алфавит» әдісі
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады
|
|
Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||